fbpx
(0212) 234 34 91
0541 586 29 79
info@babuccu.com

AŞIRI BÜYÜK MEMELER: NEDEN OLUR? ZARARI NE? NE YAPILABİLİR?Gigantomasti nedir?

İnternet’e girdiğinizde makromasti, meme hipertirofisi ve gigantomasti gibi pek çok isimle ifade edilen bu kavram memelerin normal boyutunun üstünde büyümesine verilen isimdir. Normal meme boyutu diye bir kavramın kendisi müphem olduğundan büyük memenin tanımı da bir o kadar zor olmaktadır. Basitçe kişinin yaşam tarzını, ruh ve beden sağlığını etkileyecek büyüklükte memeye büyük meme diyebiliriz. Bu büyüklük kişiden kişiye değişebilir.

Neden olur?

Aşırı büyük memeleri başlıca 3 durumda görülür:

1. Nedeni belli olmayan (idiopatik) meme büyüklüğü: Hastaların büyük bir kısmı bu gruba girer. Aşırı meme büyümesini tetikleyen bir durum söz konusu değildir, ergenlikte başlayan meme büyümesi sıklıkla durmuştur. Hormonal değerler normaldir. Hastalar kilolu yada zayıf olabilir.

2. Hormon dengesizliği sonucu olan meme büyüklüğü: Süt bezlerinin hormonlara aşırı duyarlılığı yada hormonların doğrudan fazlalığı nedeniyle olur. Hastalar sıklıkla normal kilodadır. İki ana grupta görülür. İlki ergenliğin herhangi bir aşamasında çok hızlı (neredeyse 6 ay içinde) meme büyümesi şeklinde görülür. Büyüme daha sonra yavaşlasa da devam eder. Tek yada çift taraflı olabilir. Sıklıkla ailesel geçiş gösterir. Ergende psikolojik sorunlara neden olabilir.

İkinci şekli hamilelliğin tetiklediği meme büyümesidir. İlk hamilelikte oluştuysa diğer hamileliklerde artarak devam eder.

3. İlaç kullanımının tetiklediği meme büyümesi: penicilliamine, bucillamine, ciclosporin, indinavir ve neothetazone gibi çeşitli ilaçların meme büyümesine neden olabilmektedir. Nedeni halen bilinmemektedir.

Ne gibi şikayetlere neden olur?

Çok büyük memelerde düşünüldüğünden daha fazla rahatsızlık görülür. Memelerde ağrı, deride yaraların çıkması, enfeksiyon, duruş problemleri, sırt ve boyun ağrısı, sinirlerde devamlı çekinti ve bası sonucu elllerde uyuşma, meme ucu hissiyatının kaybolması, hatta hamilelik sırasında bebeğin gelişiminde düşüş görülebilir. Bunun yanında ergen tip meme büyümesinde çocuğun psikolojik ve sosyal gelişimi ters yönde etkilenebilir.

Ne yapılabilir?

İlaç nedeniyle olan büyümelerde yapılabilecek en doğru şey neden olan ajandan uzak durmaktır (eğer mümkünse). Çeşitli ilaç tedavileri meme büyümesini yavaşlatsa yada durdursa da oluşmuş büyüklüğü yeteri kadar geriye döndüremez.

Gigantomastinin günümüzdeki en etkili tedavisi meme küçültme ameliyatıdır.

Yayımlandığı Tarih: 13 Aralık 2019

ÜCRETSİZ Randevu ve Bilgi Formu

Size özel fırsatları kaçırmayın!

    Whatsapp