Search

Kristal Dolgu

İçerik Listesi

Belirli bir yaştan sonra azalan kolajenin de etkisi ile cilt zamanla sahip olduğu sıkılığını ve yüz V formunu yitirir. Cildi genç tutmak için kremler sürülse; cilt bakımları yapılsa da artık bir aşamadan sonra cilde daha etkili dokunuşlar yapmak gerekir. Bu etkili dokunuşların başında kristal dolgu uygulaması (Kalsiyum Hidroksi Apatit) gelir. Yüzde V etkisi ile lifting sağlayan kristal dolgu aynı zamanda ciltte doğal kolajeni de arttıran bir özelliktedir. Dokularda onarım ve yenilenme sağlamasından ötürü klasik dolgulara oranla cilt kaldırma etkisi en yüksek dolgudur. Yaşlanma izlerini ortadan kaldırarak zamanın çalmak istediği gergin ve pürüzsüz cildi kısa zamanda geri getiren kristal dolgu, yüz V lift etkisi ile genç bir görünüm kazandırır. Peki, yüzde V etki sağlayan ve yüz V lift diye de bilinen bu kristal dolgu nedir?

Kristal Dolgu Nedir?

Kristal dolgu, yüzde V etkisi ile lifting sağlayan bir dolgu işlemidir. Kristal dolgu uygulaması, yüz V lift işlemi veya mineral dolgu olarak da adlandırılır. İçerdiği özel formülasyon ile dolgu sadece cilde volüm kazandırmakla kalmaz; aynı zamanda ciltte kolajen üretiminin de aktive olmasını sağlar. Hatta ürünün hazırlanma prosedürüne bağlı olarak hacim etkisi olmaksızın sadece germe ve lifting etkisi de oluşturulabilir. Kolajen uyarımı sayesinde ciltte germe ve yüzde biçimlendirme etkisi sağlanır. Bu nedenle cilt gençleştirme yöntemlerinde tercih edilen dolgu çeşitlerinden biridir. Kısacası kristal dolgu; cilde germe, volüm verme, şekillendirme ve gençleştirme gibi hayal edilen etkileri bir arada sunabilen bir işlemdir.

Kristal Dolgu İçeriği Nedir?

Kristal dolgu içeriği kalsiyum hidroksiapatit maddesidir. Karboksimetliselüloz solüsyonda çözülmüş kalsiyum mikro kürelerinden oluşan hidroksiapatit, okyanustaki derin deniz mercanlarından elde edilir. Hidroksiapatit zaten uzun süredir hem plastik cerrahi hem de ortopedi alanındaki bazı işlemlerde kullanılmaktadır. Kristal dolgu, içeriği sayesinde birçok soruna aynı anda çözüm sunarak oldukça başarılı sonuçlar sağlamaktadır.

Yaklaşık olarak 1990 yılından itibaren kullanılmaya başlanan hidroksiapatit, medikal estetik alanında son nesil bir dolgu türüdür. Kristal dolgu içeriği hidroksiapatit, cilt kalitesi için oldukça önemli olan kolajenin yeniden oluşumunu destekleyen bir yapıya sahiptir. Sağladığı yapılanma ile ciltteki kolajeni tetikler ve doğal bir şekilde kolajen üretimi aktive olur. Özetle; kristal dolgu; yani hidroksiapatit kolajenin yeniden oluşumunu da tetikler.

Kristal Dolgu hakkında bilgi almak ve randevu için formu doldurun.

Cildimiz İçin Kolajen Neden Önemli?

Cildimiz için çok önemli bir yere sahip olan kolajen; cildin genç, sıkı, canlı, pürüzsüz görünümünü koruması için gerekli bir maddedir. Kolajen kısaca cildin yapı taşı diyebileceğimiz bir özelliğe sahiptir. Cilt ve kaslardaki kolajen, bağ dokularını güçlendirir. Deriye esneklik ve dolgunluk sağlar. Kolajen, ciltte azaldığında hacim kayıpları yaşanmaya başlanır ve zamanla kırışıklıklar görülmeye başlar. Kolajen azaldığı zaman cilt eskisi gibi canlı, parlak olmaz ve cilt artık daha yaşlı bir görünüm alır. Kolajenin ciltte azalmasının ise birçok sebebi olabilir. Yaşın ilerlemesi, sağlıksız beslenme, yetersiz su tüketimi, sigara içme, güneş ışınları, stres gibi birçok faktör ciltteki kolajen miktarının azalmasına neden olabilir.

Kolajen sadece cilt kalitesi için önemli bir madde değildir. Aynı zamanda kıkırdak, kemik, saç, tırnaklar için de elzem bir proteindir. Vücutta kolajen azalmaya başladığında, cilt gibi etkisini eklem kıkırdaklarında zayıflama, kemiklerde güçsüzleşme, saçlarda dökülme, tırnaklarda kırılma olarak da göstermeye başlar. Bu durumda kaybedilen kolajeni yerine koyabilmek için dış destek gerekir.

Kristal Dolgu

Kristal Dolgunun Diğer Dolgu Türlerinden Farkı Nedir?

Yüzüne dolgu yaptırmayı düşünen birçok kişinin sorduğu bir soru: “Kristal dolgu işleminin diğer dolgu uygulamalarından farkı nedir?” ya da “neden kristal dolgu tercih etmeliyim?”. Evet, kristal dolgu yüze hacim veren ve yüz hatlarının daha belirginleşmesini sağlayan bir çeşit yüz şekillendirme dolgu uygulamasıdır. Ancak diğer dolgu uygulamalarından farklı kılan özelliği aynı zamanda içerdiği hidroksiapatit ile vücuttaki doğal kolajen üretimini yoğun bir şekilde desteklemesidir. Kısacası yüze hacim kazandırma ve şekil vermenin yanında yeni kolajen oluşumu ile doğal bir yapılanma da başlatır. Cildin azalan elastin, kolajen miktarını artırır ve bundan sonraki süreçte üretimini hızlandırır. Bu nedenle diğer dolgu maddeleriyle kıyaslandığında kişiye daha doğal bir görünüm kazandırabilir.

Cildi Genç Tutmak İçin Uygulanan Kristal Dolgu Kimlere Yapılabilir?

Kristal dolgu, cildinde daha sıkı, gergin ve parlak bir etki görmek isteyen her yaşta kadın ve erkeğe uygulanabilen bir dolgu işlemidir. 18 yaşını geçen ve sağlık durumu bir medikal estetik uygulaması olan dolgu işlemine uygun olan herkese yapılabilir. Özellikle yüzde V etkisi ile lifting sağladığı için yüz V formunu kaybeden kişiler için idealdir. Alt yüz bölgesinde oluşan çene hattı kontür bozukluklarının onarılmasında, net ve keskin bir çene hattı elde edilmesinde kullanılır. Yüzde oluşan kırışıklık, hacim kaybı, çukurlaşma gibi sorunları nedeni ile kendini mutsuz ve rahatsız hisseden kişiler için V lift etkili çözümler sağlar.

30 yaş sonrası genellikle vücuttaki kolajen üretimi yüzde 10-20 oranında azalmaya başlar. Bu da ciltte farklı sorunların kendini göstermeye başlamasına neden olur. Yüz zamanla hacmini, sıkılığını, pürüzsüzlüğünü ve parlaklığını kaybeder. Kristal dolgu hacim kazandırmanın yanı sıra kolajen üretimini de desteklediği için bu sorunla karşı karşıya olan kişiler için oldukça güzel sonuçlar sunar. Özetle, kristal dolgu işlemi cildinde kırışıklıklar, çizgiler, asimetriler ve çukurlar olan ya da oluşmaya başlayan kişilere güvenle uygulanabilir. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kristal dolgu uygulaması yapılması tavsiye edilmez.

Randevu Talep Edin

Süreç:

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Kristal Dolgu İle V Lift Hangi Bölgelere Uygulanır?

Kristal dolgu yüz, boyun ve el bölgelerine uygulanabilen ve cilt gençleştirme sağlayan bir medikal estetik yöntemidir. Yaşlanma ilk izlerini genelde yüz, boyun ve ellerde gösterir. El üst yüzeyindeki hacim kaybı ve kırışıklıkları azaltmak için kristal dolgu uygulaması yapılabilir. Yine yüz bölgesinde de birçok alana kristal dolgu uygulanabilir. Nazolabial çizgiler, yanaklar, elmacık kemikler, çene hattı, çene, dudak çizgisi, kaş arası gibi birçok bölge yüz V lift etkisini sağlamak için kristal dolgu uygulama alanıdır.

Kristal dolgu ile elmacık kemikler kısa zamanda daha belirgin bir hal alabilir. Burun kenarından ağız köşesine doğru inen nazolabial çizgiler kristal dolgu uygulaması ile giderilebilir. Çene ve çene hattı kontürü sağlanarak daha belirginleştirilebilir. Kristal dolgu, sarkan yanaklara uygulanabilir ve etkin bir V lift toparlama sağlanabilir. Boyun bölgesi de kristal dolgu ile cilt gençleştirme sağlanabilecek alanlardan biridir. Boyun bölgesindeki çizgiler kristal dolgu ile ortadan kaldırılarak daha pürüzsüz bir görünüm kazandırılabilir.

Kristal Dolgu

Kristal Dolgu Nasıl Uygulanır?

Kristal dolgu için öncelikle kişinin cildi temizlenir ve enjeksiyonlara bağlı bir acı hissetmemesi için anestezik krem sürülür. Anestezi etkisi için 10-15 dakika kadar beklenir ve ardından belirlenen noktalara kristal dolgu uygulaması yapılır. Kristal dolgu uygulaması el, yüz ya da boyun bölgesine yapıldığında herhangi bir ağrı, acı yaratmaz. Enjeksiyonlar için küçük iğneler veya kanül kullanılır. Genel olarak yüz V lift için uygulanan kristal dolgu 15-20 dakika kadar sürer. El ya da boyun bölgesi de 15 dakika içinde tamamlanabilir. Uygulama sonrası kişi hemen sosyal ve iş hayatına geri dönebilir. Kristal dolgu günlük yaşamı kısıtlamaz.

Kristal Dolgu Nasıl Bir Etki Sağlar?

Kristal dolgu yaptıranlar tarafından belirtilen en önemli katkı yüzde lifting etkisi sağlamasıdır. Yüz V lift etkisi ile yüze V form yeniden kazandırır. Genç bir yüz profilinde yüz “V” şeklinde simetrik bir görünüme sahiptir. Ancak yaşın ilerlemesi ile yaşanan kolajen kaybı bu görünümün ters ”V” şeklini almasına neden olur. Kristal dolgu özel içeriği ve uygulama tekniği ile yüz kontürlerinin daha belirgin bir hal almasını sağlar. İşlem sonrası cilt daha sıkı ve gergin bir forma girer. Ürünün emilim sürecinde cilt içinde kolajen uyarımı başladığı için onarım etkisi sağlanır ve yüzde lifting etkisi meydana gelir. 

Yaşın ilerlemesi ile ciltte hacim kayıpları yaşanması kaçınılmaz bir durumdur. Hacim kayıpları yüzün sarkmasına ya da çukurlaşmasına neden olur. Kristal dolgu uygulandığı alana tekrar hacim kazandırır. Yine kristal dolgu yaptıranlar tarafından sıkça belirtilen en önemli etkilerden biri de tüm uygulama alanlarında deri kalitesinde belirgin bir artışın olmasıdır.

Kristal Dolgu Öncesi ve Sonrası

 • Yüz V lift etkisi sağlayan kristal dolgu öncesi eğer kan sulandırıcı kullanıyorsanız bırakmanız gerekebilir. Bu konuda mutlaka hekiminize danışın.
 • Kristal dolgu uygulanan alanlarda kısa süreli basit kızarıklık ya da morarmalar olabilir. Bunlar geçicidir; endişelenmeyin.
 • Kristal dolgu işleminden sonra 4-6 saat kadar spor yapmayın.
 • Kristal dolgu uygulaması sonrası 4-6 saat yüzünüze su değdirmeyin.
 • Eğer yüze uygulanmışsa işlem sonrası 24 saat süreyle makyaj yapılmaması tavsiye edilir.
 • Kristal dolgu sonrası ilk gün fazla mimik yapmamaya dikkat edin.
 • Uygulama yapılan el, boyun ya da yüz bölgesini sert temaslardan koruyun.
 • Birkaç gün yüz üstü yatmayın. Sert çiğneme hareketlerinde bulunmayın.
 • Kristal dolgu uygulanan alanlara masaj yapmayın.
 • Kristal dolgu işleminden sonra birkaç gün sauna ya da hamama girmeyin.
 • Botoks ya da diğer dolgu uygulamalarındaki gibi kristal dolgu sonrasında da ilk birkaç gün cildinizi yoğun güneş ışığından koruyun.
 • Mutlaka yüksek faktörlü bir güneş koruyucu kremi düzenli olarak kullanın.

Kristal Dolgu Konusunda Sık Sorulan Sorular

Kristal dolgu kısa zamanda etkisini gösteren bir dolgu işlemidir. Kristal dolgu yapıldığı andan itibaren ciltte belirgin bir lifting etkisi görülür. Uygulama bölgesinde aynı gün içerisinde toparlanma fark edilir. Cilt kısa zamanda genç ve canlı görünümüne kavuşur. Kristal dolgunun genellikle kalıcılık etkisi 12-18 ay kadar sürer. Uzun süreli etkisinin nedeni fibroblast aktivasyonunu artırması ve cildin doğal kolajen üretimini sağlamasıdır. Tabi bu kişiden kişiye değişebilen bir durumdur. Kişinin yaşı, cilt kalitesi, sigara içmesi gibi faktörler kristal dolgunun kalıcılık süresini etkileyebilir. Kristal dolgu etkisini kaybetmeye başlaması ile yeniden uygulanabilir. 

Kristal dolgu zararları olan bir işlem değildir. Kişinin sağlığını etkileyecek bir içeriğe sahip değildir. Bu nedenle kristal dolgu herhangi bir alerjik reaksiyona ya da önemli yan etkilere yol açmaz. Vücut dokusuyla oldukça uyumlu ve doğal bir içeriğe sahip olduğu için bağışıklık sistemi herhangi bir reaksiyon göstermez. Kristal dolgu sürecinde basit bir cilt işleminde bile görülebilecek bazı hafif yan etkiler olabilir. Sonuçta enjeksiyon yapıldığı için ciltte hafif kızarma ya da morarma gibi etkiler olabilir. Bu, tamamen kişinin cilt kalitesine göre değişebilen bir durumdur ve oldukça normaldir. Kristal dolgu sonrası kısa süre içinde bu etkiler yok olur.

Hacim kayıpları ve kırışıklık sorunları kimi zaman kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesine bile neden olabilir. Kristal dolgu uygulaması kısa zamanda daha canlı, genç ve dinamik yüz profiline ulaşmanıza destek verir. Sadece hacim kaybı, kırışıklık gibi sorunları çözmekle kalmaz aynı zamanda kolajen üretimini de artırır. Sunduğu tüm bu olumlu etkiler göz önüne alındığında kristal dolgu uygulaması oldukça uygun maliyetlidir. Kristal dolgu fiyatları, uygulanan bölge sayısına bağlı olarak kullanılan dolgu ml miktarına göre değişir. Kişinin hacim kaybı, kırışıklık yaşadığı sorunlu bölge sayısı ve kullanılan ürün miktarına göre kristal dolgu fiyatları belirlenebilir. Bu anlamda herkes için geçerli standart bir kristal dolgu fiyatı belirtmek doğru olmaz. Dolgu uygulamaları hakkında ayrıntılı bilgi almak ve kristal dolgu fiyatlarını öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times